Denná rutina triednych hodín. Triedna hodina na tému „moja denná rutina“. Telesná výchova žiakov základných škôl a formovanie zdravého životného štýlu

Triedna hodina na danú tému

“Denná rutina študenta”

Ciele a ciele triedna hodina:

Oboznámiť deti vo veku základnej školy s režimom dňa, presvedčiť ich o potrebe jeho dôsledného dodržiavania;

Naučte školákov plánovať si svoj osobný čas na základe vlastného denného režimu.

Formulár: rozhovor-dialóg

Plánované výsledky:

Rozvoj komunikatívneho, regulačného, ​​kognitívneho UUD;

Formovanie osobných kvalít súvisiacich s otázkami osobnej hygieny, denného režimu a potreby udržiavať si zdravie.

Vybavenie: Hárok A3 s kresbou od Moidodyr, farebný papier, náradie a doplnky, lepidlo, výber kníh s tematikou času, dennej rutiny, farebné časopisy, množstvo dejových obrázkov ilustrujúcich každodennú rutinu študenta, darčekové miniplagáty „Denne Rutina“.

Priebeh vyučovacej hodiny.

1. Úvod do témy vyučovacej hodiny.

Chalani, túto mimoškolskú akciu venujeme tomu najcennejšiemu - nášmu ZDRAVU.

Zamyslime sa – čo je zdravie?

Je zdravie pre človeka dôležité? Pokúste sa nielen dať jednoslabičnú odpoveď, ale uviesť argument (dôkaz) svojho názoru.

2. Aktualizácia vedomostí žiakov.

Povedzte nám, aké dôležité podmienky musí človek dodržiavať, aby si zachoval zdravie.

(Možné odpovede detí: Jedzte správne.

Dodržiavajte denný režim.

Jedzte zeleninu a ovocie.

Choďte spať včas.

Bojujte so zlými návykmi.

Spojte sa so športom, aby ste zostali zdraví a silní.)

Úplnú pravdu. Výborne! A toto nie je úplný zoznam toho, čo môže človek urobiť pre udržanie svojho zdravia.

3. Ponorenie sa do témy vyučovacej hodiny.

Dnes navrhujem podrobnejšie sa zaoberať iba jedným zdravotným ukazovateľom.

Prosím, vypočujte si báseň a skúste uhádnuť, o čom sa dnes budeme podrobne rozprávať?

Niekoľko pripravených študentov čítalo báseň „Denná rutina“.

Aby som zahnal melanchóliu a lenivosť,

Vstávajte každý deň

Potrebujeme to presne o siedmej.

Po otvorení okennej závory

Urobte nejaké ľahké cvičenia

A upratať si postieľku!

Dajte si sprchu a raňajkujte

A potom si sadnite za stôl.

Ale pamätajte chlapci

Je veľmi dôležité to vedieť

Chôdza do školy, na cestu

Neopovážte sa hrať!

Pozor na autá

Ich zákerné čierne pneumatiky.

Sadnite si do triedy

A ticho počúvajte.

Nasledujte učiteľa

Nadvihnuté uši.

Oddych po škole:

Ale len neležte.

Pomôžte svojej mame doma

Choďte na prechádzku, otužujte sa.

Po obede si môžete sadnúť

Na dokončenie úloh.

Je v poriadku, ak existuje

Vôľa a úsilie.

Vždy vyhovieme

Prísny denný režim.

Ideme spať v určenú hodinu,

Vstávame v určenú hodinu.

Choroba nás nezaujíma!

Čo je témou nášho dnešného rozhovoru? ( Denný režim.)

Aké asociácie máte s týmto slovom? ( Objednávka, plán, poradie atď.)

Venujte pozornosť poznámke na tabuli: „Režim je zavedená rutina života (čin, činy).

Zhodoval sa váš odhad o význame slova „režim“ s jeho vedeckým významom? (Áno.)

Chlapci, prečo potrebujete dennú rutinu? Prečo potrebujete dodržiavať takúto dennú rutinu? (Mať na všetko čas, mať na všetko dostatok času, správne si rozvrhnúť čas, netrápiť sa tým, že niečo nestihnete a pod.)

Chlapci, keď dospelí a deti nedodržiavajú najjednoduchšiu každodennú rutinu, objaví sa veľa problémov. Nemajú čas, meškajú, zabudnú niečo urobiť v zhone, rýchlo sa unavia, začnú byť nervózni, hádajú sa s ostatnými atď. A ľudia nie sú unavení ani tak z toho, že veľa pracujú, ale z toho, že si prácu organizujú nesprávne a nedodržiavajú denný režim. Faktom je, že všetky fyziologické procesy v našom tele prebiehajú v určitom rytme. A ak si zvyknete na striktné striedanie bdenia, spánku, hier, oddychu a jedenia, potom môžete byť vždy zdraví a dosiahnuť úspech v akejkoľvek činnosti.

4. Rozhovor o obsahu básne.

Spomeňme si na báseň a pokúsme sa obnoviť správnu postupnosť prvkov dennej rutiny. (Súčasne sú na tabuli zverejnené obrázky sprisahania, ktoré ilustrujú prvky dennej rutiny.)

    Stúpanie;

    Ranné cvičenie, ranná toaleta, ustlanie postele;

    raňajky;

    Cesta do školy;

    Vzdelávacie, doplnkové triedy;

    Cesta domov zo školy;

    večera;

    Popoludňajší odpočinok (spánok, čítanie kníh, spoločenské hry);

    príprava;

    Pobyt vonku: prechádzky, hry a zábava vonku;

    večera;

    Voľný čas, sledovanie televíznych relácií;

    Príprava na spánok (vyvetranie miestnosti, príprava postele);

    Sen.

Výborne! Všetci si to dobre pamätali.

Zapíšte si tento režim

A presne uveďte čas,

Skúste si ho splniť

A budete mať čas urobiť všetko.

(Deti dostanú farebné prázdne miniplagáty „Denná rutina“, ktoré vyplnia doma s rodičmi.)

Chlapci, kto z vás sa drží každodennej rutiny?

Povedzte nám o svojej každodennej rutine? (Krátke príbehy od detí.)

Zapamätajte si obsah básne a povedzte nám, pred akou ďalšou zložkou šetriacou zdravie nás autor upozornil. (Nehrajte sa na ceste do školy a zo školy.)

5. Praktická práca so žiakmi v skupinách.

Aby ste lepšie pochopili dôležitosť dodržiavania denného režimu pre udržanie zdravia, ponúkam vám kreatívnu prácu. Naša práca bude prebiehať v skupinách. Každý z vás má farebný žetón. Povie vám, ako nájsť tých, s ktorými teraz budete pracovať v rovnakom tíme.

1 skupina (deti s nízkymi kognitívnymi schopnosťami) sa pokúsi urobiť mini koláž obrázkov predmetov potrebných na vykonávanie vodných procedúr. Na stéle je už niekoľko časopisov, z ktorých si môžete vziať ilustrácie. (Aby kompozícia mala hotový vzhľad, tejto skupine detí bol vopred ponúknutý list A3 s ústrednou postavou - hrdinom knihy K. Chukovského „Moidodyr.“)

2. skupina (deti s vysokými kognitívnymi schopnosťami, s rozvinutou rečou) skontroluje fikciu, ktorá obsahuje zmienku o čase, hodinách alebo o tom, ako postavy napĺňajú alebo nedodržiavajú svoju každodennú rutinu. Výber takýchto kníh nájdete v našej triednej knižnici. (Knižnicu v triede doplnil učiteľ vopred takýmito knihami.)

3 skupina (deti s výraznými umeleckými schopnosťami) Pomocou farebného papiera, nožníc a lepidla vyrobí tie najnutnejšie dopravné značky, ktoré vám pomôžu orientovať sa na cestách. (Na pomoc študentom je k dispozícii sada dopravných značiek „Mladý chodec“)

6. Kreatívna správa z každej skupiny.

Ukážte, čo ste urobili, a komentujte svoju prácu.

7. Zhrnutie triednej hodiny.

Čo je to denná rutina? (Časové rozloženie ľudských činov za deň.)

Prečo je potrebná každodenná rutina? (Pre neustále udržiavanie zdravia a nálady.)

Úplnú pravdu. Výborne! Denná rutina podporuje správny vývoj, podporu zdravia, vôľu a disciplínu.

8. Reflexia.

Chlapci, koľkí z vás sa po dnešnej lekcii pevne rozhodli dodržiavať každodennú rutinu?

mám z teba radosť. Toto je najmúdrejšie a najsprávnejšie rozhodnutie.

Na konci hodiny by som vám rád povedal pár slov

Dodržujte svoju každodennú rutinu

Rešpektujte svojich starších

Neubližujte deťom -

Tu je moja rada.

Budete na svete

Ži sto rokov!

Triedna hodina na danú tému

“Denná rutina študenta”

Ciele a ciele triedna hodina:

— oboznámiť deti vo veku základnej školy s každodenným režimom, presvedčiť ich o potrebe jeho dôsledného dodržiavania;

— naučiť školákov plánovať si svoj osobný čas na základe vlastného denného režimu.

Formulár: rozhovor-dialóg

Plánované výsledky:

— rozvoj komunikačného, ​​regulačného, ​​kognitívneho UUD;

— formovanie osobných kvalít súvisiacich s otázkami osobnej hygieny, denného režimu a potreby udržiavať si zdravie.

Vybavenie: Hárok A3 s kresbou od Moidodyr, farebný papier, náradie a doplnky, lepidlo, výber kníh s tematikou času, dennej rutiny, farebné časopisy, množstvo dejových obrázkov ilustrujúcich každodennú rutinu študenta, darčekové miniplagáty „Denne Rutina“.

Priebeh vyučovacej hodiny.

1. Úvod do témy vyučovacej hodiny.

— Chlapci, túto mimoškolskú akciu venujeme tomu najcennejšiemu - nášmu ZDRAVU.

- Zamyslime sa - čo je zdravie?

— Je zdravie pre človeka dôležité? Pokúste sa nielen dať jednoslabičnú odpoveď, ale uviesť argument (dôkaz) svojho názoru.

2. Aktualizácia vedomostí žiakov.

— Povedz mi, aké dôležité podmienky musí človek dodržiavať, aby si zachoval zdravie.

(Možné odpovede detí: Jedzte správne.

Dodržiavajte denný režim.

Jedzte zeleninu a ovocie.

Choďte spať včas.

Bojujte so zlými návykmi.

Spojte sa so športom, aby ste zostali zdraví a silní.)

- Úplnú pravdu. Výborne! A toto nie je úplný zoznam toho, čo môže človek urobiť pre udržanie svojho zdravia.

3. Ponorenie sa do témy vyučovacej hodiny.

— Dnes navrhujem, aby som sa podrobnejšie venoval iba jednému zdravotnému indikátoru.

- Prosím, vypočujte si báseň a skúste uhádnuť, o čom sa dnes budeme podrobne rozprávať?

Niekoľko pripravených študentov čítalo báseň „Denná rutina“.

Aby som zahnal melanchóliu a lenivosť,

Vstávajte každý deň

Potrebujeme to presne o siedmej.

Po otvorení okennej závory

Urobte nejaké ľahké cvičenia

A upratať si postieľku!

Dajte si sprchu a raňajkujte

A potom si sadnite za stôl.

Ale pamätajte chlapci

Je veľmi dôležité to vedieť

Chôdza do školy, na cestu

Neopovážte sa hrať!

Pozor na autá

Ich zákerné čierne pneumatiky.

Sadnite si do triedy

A ticho počúvajte.

Nasledujte učiteľa

Nadvihnuté uši.

Oddych po škole:

Ale len neležte.

Pomôžte svojej mame doma

Choďte na prechádzku, otužujte sa.

Po obede si môžete sadnúť

Na dokončenie úloh.

Je v poriadku, ak existuje

Vôľa a úsilie.

Vždy vyhovieme

Prísny denný režim.

Ideme spať v určenú hodinu,

Vstávame v určenú hodinu.

Choroba nás nezaujíma!

- Čo je témou nášho dnešného rozhovoru? ( Denný režim.)

— Aké asociácie máte s týmto slovom? ( Objednávka, plán, poradie atď.)

- Venujte pozornosť poznámke na tabuli: „Režim je zavedená rutina života (čin, činy).“

— Zhodoval sa váš predpoklad o význame slova „režim“ s jeho vedeckým významom? (Áno.)

- Chlapci, prečo potrebujete dennú rutinu? Prečo potrebujete dodržiavať takúto dennú rutinu? (Mať na všetko čas, mať na všetko dostatok času, správne si rozvrhnúť čas, netrápiť sa tým, že niečo nestihnete a pod.)

- Naozaj, chlapci, keď dospelí a deti nedodržiavajú najjednoduchšiu každodennú rutinu, vzniká veľa problémov. Nemajú čas, meškajú, zabudnú niečo urobiť v zhone, rýchlo sa unavia, začnú byť nervózni, hádajú sa s ostatnými atď. A ľudia nie sú unavení ani tak z toho, že veľa pracujú, ale z toho, že si prácu organizujú nesprávne a nedodržiavajú denný režim. Faktom je, že všetky fyziologické procesy v našom tele prebiehajú v určitom rytme. A ak si zvyknete na striktné striedanie bdenia, spánku, hier, oddychu a jedenia, potom môžete byť vždy zdraví a dosiahnuť úspech v akejkoľvek činnosti.

4. Rozhovor o obsahu básne.

- Zapamätajme si báseň a pokúsme sa obnoviť správnu postupnosť prvkov denného režimu. (Súčasne sú na tabuli zverejnené obrázky sprisahania, ktoré ilustrujú prvky dennej rutiny.)

    Stúpanie;

    Ranné cvičenie, ranná toaleta, ustlanie postele;

    raňajky;

    Cesta do školy;

    Vzdelávacie, doplnkové triedy;

    Cesta domov zo školy;

    večera;

    Popoludňajší odpočinok (spánok, čítanie kníh, spoločenské hry);

    príprava;

    Pobyt vonku: prechádzky, hry a zábava vonku;

    večera;

    Voľný čas, sledovanie televíznych relácií;

    Príprava na spánok (vyvetranie miestnosti, príprava postele);

    Sen.

- Výborne! Všetci si to dobre pamätali.

Zapíšte si tento režim

A presne uveďte čas,

Skúste si ho splniť

A budete mať čas urobiť všetko.

(Deti dostanú farebné prázdne miniplagáty „Denná rutina“, ktoré vyplnia doma s rodičmi.)

— Chlapci, kto z vás sa drží každodennej rutiny?

— Povedz nám o svojej každodennej rutine? (Krátke príbehy od detí.)

- Zapamätajte si obsah básne a povedzte nám, na akú ďalšiu zdraviu prospešnú zložku nás autor upozornil. (Nehrajte sa na ceste do školy a zo školy.)

5. Praktická práca so žiakmi v skupinách.

— Aby ste lepšie pochopili dôležitosť dodržiavania denného režimu pre udržanie zdravia, ponúkam vám kreatívnu prácu. Naša práca bude prebiehať v skupinách. Každý z vás má farebný žetón. Povie vám, ako nájsť tých, s ktorými teraz budete pracovať v rovnakom tíme.

1 skupina (deti s nízkymi kognitívnymi schopnosťami) sa pokúsi urobiť mini koláž obrázkov predmetov potrebných na vykonávanie vodných procedúr. Na stéle je už niekoľko časopisov, z ktorých si môžete vziať ilustrácie. (Aby kompozícia mala hotový vzhľad, tejto skupine detí bol vopred ponúknutý list A3 s ústrednou postavou - hrdinom knihy K. Chukovského „Moidodyr.“)

2. skupina (deti s vysokými kognitívnymi schopnosťami, s rozvinutou rečou) skontroluje fikciu, ktorá obsahuje zmienku o čase, hodinách alebo o tom, ako postavy napĺňajú alebo nedodržiavajú svoju každodennú rutinu. Výber takýchto kníh nájdete v našej triednej knižnici. (Knižnicu v triede doplnil učiteľ vopred takýmito knihami.)

3 skupina (deti s výraznými umeleckými schopnosťami) Pomocou farebného papiera, nožníc a lepidla vyrobí tie najnutnejšie dopravné značky, ktoré vám pomôžu orientovať sa na cestách. (Na pomoc študentom je k dispozícii sada dopravných značiek „Mladý chodec“)

6. Kreatívna správa z každej skupiny.

— Ukážte, čo ste urobili, a okomentujte svoju prácu.

7. Zhrnutie triednej hodiny.

— Aký je denný režim? (Časové rozloženie ľudských činov za deň.)

— Prečo je potrebná každodenná rutina? (Pre neustále udržiavanie zdravia a nálady.)

- Úplnú pravdu. Výborne! Denná rutina podporuje správny vývoj, podporu zdravia, vôľu a disciplínu.

8. Reflexia.

— Chlapci, kto z vás sa po dnešnej lekcii pevne rozhodol dodržiavať dennú rutinu?

- Teším sa z teba. Toto je najmúdrejšie a najsprávnejšie rozhodnutie.

— Na konci vyučovacej hodiny som vám chcel povedať pár slov

Dodržujte svoju každodennú rutinu

Rešpektujte svojich starších

Neubližujte deťom -

Tu je moja rada.

Budete na svete

Ži sto rokov!

Telesná výchova žiakov základných škôl a formovanie zdravého životného štýlu

Konverzačná hra v 1. ročníku. Téma: Denný režim je základom ľudského života

Ciele: presvedčiť žiakov o potrebe dodržiavať denný režim; naučiť sa vytvárať si každodennú rutinu; vštepiť schopnosť správne rozdeliť čas na prácu a odpočinok; naučiť vážiť si čas.

Priebeh lekcie

I. Vyjadrenie k problémovej problematike.

učiteľ. Prečo sa vzdelávať?

Nielen deti, ale aj mnohí dospelí chcú, aby sa k nim všetci ich priatelia, všetci susedia, ba aj cudzí okoloidúci správali vždy pozorne, láskavo, vždy ich milovali a rešpektovali. Aby ich nikto nekomentoval.

Celé tajomstvo je však v tom, že iba úhľadne oblečený, zdvorilý, dobre vychovaný a milý človek sa vždy správa láskavo ľuďmi okolo neho. Len takého človeka všetci milujú a rešpektujú a má verných a spoľahlivých priateľov, s ktorými sa nikdy nenudí.

II. Konverzácia "Denná rutina je základom ľudského života."

1. Slovo učiteľa.

Žil raz jeden chlapec Aljoša Ivanov, ktorý mal mamu, otca, dve staré mamy a tetu. Milovali a zbožňovali ho. Preto Alyosha išiel spať, kedy chcel. Spal do obeda. Zobudil som sa. Zívol, ústa dokorán. A teta Lipa mu hneď nasypala do úst kakao.

A obe staré mamy mu podali tortu. V tom čase sa Alyoshov otec snažil rozveseliť dieťa. A mama bežala do obchodu kúpiť Alyosha nejaký darček.

Tento chlapec mal veľa najrôznejších hračiek, albumov, kníh, farieb! Bol z nich taký unavený, že ich Aljoša začal vyhadzovať z okna na hlavy okoloidúcich. Rodičia medzitým robili domáce úlohy pre svojho syna.

Alyosha neustále meškal do školy. Ale aj tam sa nudil. Preto z nudy ťahal dievčatám za vrkoče, bil deti, hádzal kamene do vtákov a strkal okoloidúcich.

Čo môžete povedať o tomto chlapcovi?

Máš alebo nemáš rád Aľošu Ivanova? Ak sa ti to nepáči, tak prečo?

Prečo si myslíš, že chlapec vždy meškal do školy?

Prečo sa Alyosha nudí doma aj v škole?

Chceli by ste sa kamarátiť s takýmto chlapcom?

Študent odpovedá.

učiteľ. Dobre vychovaný človek nemá čas sa nudiť. Veď žije podľa prísneho harmonogramu a všetko si robí po svojom.

Ako sa volá taká prísna rutina, ktorú počas dňa dodržiavame?

Študent odpovedá.

učiteľ. Presne tak, toto je každodenná rutina.

2. Základné pravidlá tvorby denného režimu.

učiteľ. Správny režim dňa je správna organizácia a najvhodnejšie rozvrhnutie času na spánok, výživu, prácu, odpočinok, osobnú hygienu atď.

Môžete sa opýtať: nie je lepšie žiť, ako chcete, bez režimu? Ak chcete čítať, čítajte nepretržite 24 hodín; ak chcete ísť na prechádzku, choďte tak dlho, ako chcete. Ale už ste počuli, k čomu táto každodenná rutina vedie.

Väčšina ľudí má vo svojom každodennom živote viac-menej stálu rutinu. Pracujú, odpočívajú a jedia približne v rovnakých hodinách. Vedci tvrdia, že „denná rutina je základom normálneho ľudského života“.

Toto zohľadňuje ďalšiu veľmi dôležitú okolnosť. Všetka živá príroda má zmysel pre čas. Telo označuje plynutie času s astronomickou presnosťou. Biologické rytmy sú úžasným fenoménom života. Závisia od mnohých dôvodov: striedanie ročných období, kolísanie teploty, slnko atď.

Je teda známe, že počas dňa dochádza k zmenám výkonu s dvoma „vrcholmi“ jeho zvýšenia - z 8 na 13 a 16 na 19 hodín.

Preto je potrebné organizovať svoj denný režim tak, aby hlavná záťaž nastala práve v týchto hodinách.

Čo je podľa vás najlepšie robiť počas týchto hodín?

Študent odpovedá.

učiteľ. Správne, od 8 do 13 hodín je najlepšie študovať v škole a od 16 do 19 hodín - robiť domáce úlohy.

Pozrime sa však na váš denný režim po častiach, od ranného vstávania až po večerné ukladanie do postele.

Denný hygienický životný štýl znamená schopnosť správne prideliť čas na prácu a odpočinok. Deň by mal byť rozdelený nasledovne: 7-8 hodín práce, 9-10 hodín spánku, 6-7 hodín odpočinku, ale vždy aktívny.

III. Vytvorenie denného režimu školáka.

učiteľ. Vytvorme pre vás denný režim podľa našej schémy.

Na doske je kresba ciferníka hodín. Učiteľ pripraví kartičky s nápismi: spánok, vstávanie, školské aktivity, raňajky, cvičenie, prechádzka, obed, olovrant, večera, domáca úloha, voľno.

Učiteľ spolu so žiakmi umiestňujú kartičky, čím vytvárajú denný režim.

Potom sú študenti požiadaní, aby porozprávali o svojej každodennej rutine, po ktorej všetci diskutujú o jej správnosti a racionalite a odstránia chyby.

IV. Hry na rozvoj vnímania času.

učiteľ. Naučiť sa vážiť si čas a využívať ho rozumne je veľmi dôležité. Aby ste to dosiahli, musíte sa najskôr naučiť navigovať v čase, „cítiť“ ho a jasne si predstaviť, čo sa dá v danom časovom období urobiť.

Študent.

Vieme, že čas sa dá natiahnuť,

Záleží to na

Akým obsahom ho napĺňate?

Sú chvíle, keď má stagnáciu,

A niekedy to tečie, vyložené, prázdne -

Márne rátanie hodín a dní.

Nech sú intervaly jednotné,

Čo oddeľuje naše dni.

Ale keď ich postavíme na váhu,

Nájdeme dlhé chvíle

A veľmi krátke hodiny.

S. Ya. Marshak

učiteľ. Navrhujem, aby ste si doma spočítali: koľko času strávite obliekaním, umývaním, upratovaním, koľko času vám zaberie cesta do školy atď. A porovnáme a zistíme, či je niečo možné ... Jednu z uvedených úloh zvládnete rýchlejšie a ušetríte pár minút na dôležité veci, na ktoré nikdy nemáte čas.

Skontrolujeme, ako dobre sa rozvíja váš zmysel pre čas počas hier:

1. Začnite nahlas odpočítavať sekundy, počítanie sprevádzajte mávnutím ruky a ja vás skontrolujem stopkami. Najprv nech si to vyskúšajú tí, ktorí si to želajú, potom budeme počítať sekundy spoločne.

2. Všetci viete, že jedna minúta má 60 sekúnd. Každý z vás na môj signál v úplnom tichu začne počítať sekundy pre seba a keď prejde minúta, zdvihne ruku. Potom zhrnieme: kto zdvihol ruku včas, kto bol skôr a kto neskoro.

3. Existuje veľmi zábavná hra, ktorá vás naučí dôsledne dodržiavať rytmus, a teda schopnosť správne počítať čas.

Všetci zhodne zopakujú slová:

Stop, auto, stop, auto,

Stoj, auto, zastav!

Stop, auto, stop, auto,

Stoj, auto, zastav!

Tra-ta ta-ta-ta, tra-ta!

Tra-ta, ta-ta-ta, tra-ta, ta-ta-ta.

Tra-ta, ta-ta-ta, tra-ta!

Potom každý vybije tento rytmus päsťou na dlani. V pre-; Každý si potichu, bez pohnutia, v úplnom tichu, bez pohnutia perami, opakuje text pre seba („Stoj, auto, zastav, auto...“ atď.) a v správnom momente (bez akéhokoľvek znamenia) musí zvolať v refréne posledné slovo: "Stop!"

4. „Cena za minútu.“

Študent.

Jedna dobrá minúta

Urobila jednu dobrú vec.

Dobrých desať minút

Urobili sme desať dobrých vecí.

A koľko dobrých skutkov

Môže byť urobené

za jednu hodinu,

na jeden deň,

za jeden týždeň

za jeden mesiac,

za jeden rok,

Ak ste zaneprázdnení!!!

učiteľ. Minúta preletí tak rýchlo, že si to ani nevšimneme. Zdá sa, že čo sa dá urobiť v takom časovom období? Ukazuje sa však, že ak sa o to pokúsite, môžete za minútu urobiť veľa.

Poďme si zasúťažiť, kto dokáže najviac za jednu minútu:

Opatrne napíše ten istý list;

Píšte čísla v rade, počnúc jednotkou;

Zviažte zvyšky nití, každý 10 cm dlhý (porovnajme, kto má najdlhšiu niť).

V. Zhrnutie.

Bezcieľne strácame veľa času. Sme uponáhľaní, uponáhľaní, strašne preťažení. Ak si ale pozorne prezrieme a rozoberieme našu každodennú rutinu, určite zistíme, že časť času trávime náhodne, bezcieľne na nepovinné a nepotrebné veci. Zároveň je tak málo času na dobré, užitočné veci: chodenie do knižnice, pomoc mame atď. Naučte sa preto vážiť si a šetriť čas. Ľudia hovoria: „Penny šetrí rubeľ“, ale minúty, ako sami chápete, sú hodiny, dni, roky.

Žiaci recitujú báseň.

Básne o mužovi a jeho hodinkách

Prvý študent.

Hodiny počítajú sekundy,

Počítajú minúty.

Hodinky vás nesklamú

Kto šetrí čas?

Druhý študent.

Kto vie, ako žiť podľa hodín?

A oceňuje každú hodinu,

Ráno to nie je potrebné

Zobuďte sa desaťkrát.

Tretí študent.

A nebude hovoriť

Prečo je lenivý vstať?

Cvičte, umývajte si ruky

A ustlať posteľ.

Štvrtý študent.

Bude mať čas sa obliecť včas,

Umyť a zjesť

Bude mať čas stáť pri stroji,

Sadnite si v škole do lavice.

Piaty študent.

Priateľstvo s hodinkami je dobré!

Práca, oddych,

Robte si domácu úlohu pomaly

A nezabudnite na knihy!

Šiesty študent.

Aby ste večer, keď idete spať,

Keď príde čas,

Môžete s istotou povedať:

Bol to dobrý deň!

Gymnázium MBOU č.9

Triedna hodina

Stavropol, 2013

Triedna hodina

„Denný režim mladšieho školáka“

Ciele a ciele triedna hodina:

- oboznámiť deti vo veku základnej školy s každodenným režimom, presvedčiť ich o potrebe jeho dôsledného dodržiavania;

- naučiť školákov plánovať si svoj osobný čas na základe vlastného denného režimu.

Vybavenie: prezentácia, karty, farebné kruhy (červené, zelené, žlté)

Priebeh lekcie

    Organizácia trieda

Psychologická podpora.

Učiteľ vyslovuje slová šeptom, študenti ich nahlas opakujú v zbore:

Sme inteligentní!

Sme priateľskí!

Sme pozorní!

Sme usilovní!

Skvele sa nám študuje!

Podarí sa nám to!

    Konverzácia

učiteľ . Kedysi dávno žil chlapec Alyosha Ivanov. Aljoša mal otca, dve staré mamy a tetu. Milovali a zbožňovali ho. Preto chodil spať, kedy chcel. Spal do obeda. Zobudil sa, zívol, ústa dokorán. A teta Lisa mu hneď nasypala do úst kakao. A obe staré mamy mu podali tortu. Je v nej Aleshinov otecSnažil som sa dieťa na chvíľu rozveseliť. A mama bežala do obchodu,kúpiť Alyosha nejaký darček.

Tento chlapec mal strašne veľa všelijakých hračiek, albumov, kníh, farieb! Bol z nich taký unavený, že ich Aljoša vyhodil z okna na hlavy okoloidúcich. Medzitým mu rodičia robili domáce úlohy.

Alyosha neustále meškal do školy. Ale aj tam sa nudil.Preto z nudy ťahal dievčatám za vrkoče, bil deti, hádzal kamene do vtákov a strkal okoloidúcich.

    Čo môžete povedať o tomto chlapcovi?

Máš alebo nemáš rád Aľošu Ivanova? Ak sa ti to nepáči, potom prečo?

- Prečo si myslíš, že chlapec vždy meškal do školy?
- Úplnú pravdu. Aljoša nedodržiaval denný režim.

III . Komunikácia témy a cieľov lekcie

Dnes sa budeme aj naďalej učiť schopnosti plánovať si čas na základe dennej rutiny.

IV . Konverzácia

Čo je podľa vás denná rutina? (Odpovede detí)

Prečo je potrebná každodenná rutina? (Odpovede detí)

Obráťme sa na výkladový slovník ruského jazyka a skontrolujeme sa.

Denná rutina je rutina záležitostí, akcií, ktoré robíte počas dňa. Správna organizácia denného režimu prispieva k normálnemu rastu a vývoju detí a upevňuje ich zdravie.

Povedzte nám o svojej každodennej rutine.

V . Skupinová práca na vytváraní dennej rutiny

S každodennou rutinou sme sa už zoznámili na hodinách okolitého sveta a získané poznatky vám pomôžu zvládnuť úlohu vytvorenia dennej rutiny. Budeme pracovať v skupine ticho a priateľsky. Na vašom stole je biela obálka s kartičkami s názvom režimových momentov. Pomocou týchto kariet si musíte vytvoriť každodennú rutinu.

A teraz nám zástupcovia z každej skupiny predstavia výsledky svojej práce.

VI . Fizminutka

Je čas si oddýchnuť.

Zapamätajme si naše ráno v poriadku

učiteľ: Zobudiť sa!

deti: Prebúdzam sa! (Deti urobia na mieste krok vpred.)

učiteľ: Vstať!

deti: Vstávam! (Ruky hore, natiahnite sa.)

učiteľ: Umyte si tvár!

deti: Umývam si tvár! (Deti si „umývajú“ tváre dlaňami.)

učiteľ: Zvlhnúť!

deti: Nalievam si! (Podať si ruky.)

učiteľ: Utrite sa!

deti: Suším sa! (Imitácia „stieracieho“ pohybu.)

učiteľ: Obliecť sa!

deti: Obliekam sa! (Potľapká sa po pleciach.)

učiteľ: Pripraviť sa!

deti: Chystáte sa! (Otoč sa.)

učiteľ: A rozlúčte sa!

deti: A ja sa lúčim! (Rozlúčka máva nad vašou hlavou.)

učiteľ: Ktoré dôležité momenty dennej rutiny nám unikli?

deti: Raňajky a cvičenie.

VII . Tímová práca

Teraz vám navrhujem skontrolovať výsledky vašej skupinovej práce.

(Na tabuli je prezentácia, študenti čítajú básnický text

denná rutina)

6-30 -7-45: Vstávať, cvičiť, umyť sa, raňajky, ísť do školy.

zaženiem zvyšky spánku,

Deka - na stranu.

Potrebujem gymnastiku

Veľmi to pomáha.

Hlučné stekanie vody

Je to rozdrvené vo vašich rukách,

Nikdy si nezabudnem ráno umyť tvár.

Chlapci, prečo potrebujete ranné cvičenia?(Oživí a dodá energiu na celý deň)

Výborne! Deň každého školáka by sa mal začať rannými cvičeniami, ktoré sa nie bezdôvodne nazývajú cvičeniami, pretože zaháňajú zostávajúcu ospalosť a dodávajú energiu na celý nasledujúci deň.

8-00 – 12-00: Vyučovanie v škole.

Ako si sa dostal do triedy?

Nasaďte si zámok na jazyk

Neschovávajte kľúče príliš ďaleko

V prípade potreby nezostávajte ticho.

Vedeli ste, že vedecký výskum preukázal, že detský organizmus má najvyššiu výkonnosť v ranných hodinách? Preto sa v tomto čase organizujú školenia.

Čo robíš po škole?

12-00 – 16-00: Obed, oddych, pomoc v domácnosti, záľuby, hry vonku, poobedný snack.

Jedzte pokojne pri stole

Neprehĺtajte ako vták.

Je to škodlivé a potom...

Môžete sa udusiť.

Dokončili ste prácu - choďte bezpečne na prechádzku.

Akonáhle nastane veselá hodina,

Každý hrá s nami.

16-00 – 18-00: Príprava vyučovacích hodín (2. ročník od 16.00 – 17.00 hod., 3. ročník od 16.00 – 17.30 hod.; 4. ročník od 16.00 – 18.00 hod.)

Neexistuje lepší spôsob: v určenom čase

Sadnite si a vyriešte problémy

Aby ste prišli do triedy veselí,

Neskrývajte oči na svojom stole!

Druhý vrchol výkonu študenta nastáva medzi 16:00 a 18:00.Mali by ste začať pripravovať svoje hodiny písomnou prácou a potom prejsť na ústne hodiny. Najprv sa plnia úlohy strednej náročnosti, potom najťažšie a nakoniec najľahšie.

A teraz prichádza večer. Povedz mi, čo robíš večer.

18-00 – 19-00: Záujmové kurzy (oddiely a kluby)

Veľa detí z našej triedy navštevuje rôzne krúžky a oddiely.

19-00 – 21-00: Večera, hry, čítanie, prechádzka.

Je dobré, keď ste pripravení

Ideš do školy,

Streliť aspoň sto gólov

Príjemnú zábavu!

Aby sa v noci lepšie spalo,

Mať dobrý sen

V pekný večer...

21-00: Spánok.

Ideme spať presne o deviatej

Do vašej obľúbenej postele.

VIII . Konsolidácia

- Normálny spánok je veľmi dôležitý na obnovenie sily a výkonnosti tela. Deti vo veku 7-10 rokov potrebujú 10-11 hodín spánku.

- Nezabudnite vstať a ísť spať v rovnakom čase. Zároveň jedzte, robte domáce úlohy a prechádzajte sa. Prečo si myslíš?

Ak chodíte spať v inom čase a vstávate každý deň v inom čase, buď zaspíte, alebo sa nevyspíte dostatočne. A ako výsledok - nedostatok elánu, rýchla únava v triede atď.

Prečo potrebujete jesť súčasne?

Predstavte si, že v nás žije malý človiečik – žalúdok. Ak ho kŕmite v rôznych časoch, bude rozmarný a chorý. Ale bude to bolieť nielen jeho, ale aj vás. Preto ho musíte naučiť jesť súčasne, potom sa s ním spriatelíte.

Denná rutina je prospešná, keď robíme všetko naraz!

Pozrite sa na príslovia roztrúsené na tabuli. Poďme zhromaždiť príslovia a vysvetliť ich význam.

- Výborne!

Teraz pozdravme našich umelcov. Počúvajme hlášky a rozmýšľajme, spievajú o nás?

Ditties:

Poznáme veľa drobností -

Aj dobré, aj zlé.

Je dobré, že počúva

Kto nepozná žiadnu.

zobudil som sa ráno

S veľkou túžbou I

Umývam si zuby a ponáhľam sa

Na rande so školou.

Ak ráno cvičíte

Si na to príliš lenivý

Je to od nej kúsok

Niet úniku.

Vova bola ráno lenivá

Česať vlasy.

Prišla k nemu krava -

Prečesala si jazyk.

Chlapec Peťa vstal neskoro:

Je ťažké sa zobudiť.

Neumyl sa:

Je to neporiadok.

Som sama doma

Ale nič nerobenie ma nebaví.

Nemám čas sa nudiť:

Musíme pomôcť mame.

Ak sa chceš stať dospelým,

Musíme ísť spať skôr.

Po desiatej pôjdeš spať...

Nebudeš mať čas vyrásť.

- Vďaka našim umelcom, tlieskajme. Nikto sa nespoznal?

XI . Zhrnutie vyučovacej hodiny

- Dnes sa náš rozhovor chýli ku koncu, ale život ide ďalej. Každý má na stole žltú obálku. Ak často porušujete svoju každodennú rutinu, vyberte si červený kruh. Ak cez víkendy porušíte každodennú rutinu, vyberte žltý kruh. Ak dodržiavate dennú rutinu, vyberte zelený kruh.

Učiteľ analyzuje výsledky a spolu s deťmi dospeje k záveru, že denný režim prispieva k správnemu rozvoju, podpore zdravia, výchove vôle, disciplíne .

Hodina triedy pre 5. až 9. ročník „Denná rutina“


Popis materiálu: Ponúkam vám zhrnutie triedy pre študentov stredných škôl (5. – 9. ročník) na tému: „Denný režim“. Tento materiál bude užitočný pre triednych učiteľov 5. – 9. ročníka na vedenie triednych hodín a rodičovských stretnutí, ako aj pre ľudí, ktorí sa snažia o zdravý životný štýl. Toto je zhrnutie lekcie zamerané na vytvorenie zdravého životného štýlu a zlepšenie zdravia študentov

Triedna hodina na tému: Denný režim

Cieľ: Formovanie vedomostí o každodennom režime; rozvoj zodpovedného postoja k vlastnému zdraviu; vychovávať harmonicky rozvinutú mladú generáciu.
Úlohy: vytváranie podmienok, za ktorých sa dieťa začne zaujímať o to, ako sa starať o svoje zdravie; vytvorenie systému vedomostí o každodennej rutine

Keď sa ľudia stretnú, pozdravia sa slovami v rôznych jazykoch. Význam slov je jeden - želanie zdravia. Zdravie je najdôležitejším bohatstvom človeka, je nevyhnutné na realizáciu akýchkoľvek ľudských plánov.
Ochrana a podpora zdravia, výchova harmonicky rozvinutej mladej generácie sú jednou z najdôležitejších úloh. Na vyriešenie tohto problému robí štát veľa, vytvára príležitosti pre každého človeka na zachovanie a posilnenie svojho zdravia. Ale využíva každý naplno ponúkané príležitosti? V mladosti si veľa ľudí myslí, že ich zdravie bude vždy dobré a že nemusia vynakladať žiadne úsilie, aby si udržali zdravie. Medicína tvrdí, že zdravie treba chrániť a upevňovať už od mladosti. Zdravie človeka závisí nielen od spoločnosti a stavu zdravotníctva, ale aj od neho samotného. Najdôležitejšou podmienkou zlepšenia zdravia je racionálny životný štýl.
Dodržiavanie rutiny počas dospievania je základom zdravého životného štýlu. Aký bude tento základ, závisí od samotnej osoby. Môžete ho urobiť silným a udržať si zdravie na celý život, alebo ho môžete urobiť slabým a nestabilným, a potom sa vaše sny z mladosti nemusia splniť. Správny režim pomôže ušetriť nielen zdravie, ale aj čas, vytvorí príležitosť na zaujímavý, plnohodnotný život, na využitie všetkého bohatstva, ktoré naša spoločnosť mladým ľuďom poskytuje. Škola má všetky podmienky na zavádzanie racionálneho režimu: gymnastika pred začiatkom vyučovania, minúty telesnej výchovy na hodine, aktívny oddych cez prestávky, využívanie športovísk na telesnú výchovu a šport, vyvážená výživa...

Fyzický základ režimu.

Potreba udržiavať racionálny denný režim vychádza zo znalosti fyziologických základov a princípov budovania režimu. Starovekí filozofi Herakleitos, Aristoteles a Platón vo svojej dobe predložili myšlienku rytmicity procesov prebiehajúcich v prírode a tele. Záujem o túto vlastnosť života prírody a ľudského tela sa udržiava po stáročia. V 18. storočí C. Linné navrhol zavedenie „kvetinových hodín“, ktoré využívajú schopnosť kvetov otvárať sa ráno a zatvárať večer. Na začiatku 19. storočia lekári prvýkrát použili termín „živé hodiny“ na označenie denného rytmu telesných funkcií, pričom deň nazvali „jednotkou našej prirodzenej chronológie“.
Teraz bola vytvorená špeciálna veda na štúdium biologických rytmov - chronobiológia. Biologický rytmus je periodické striedanie rôznych stavov tela a kolísanie intenzity fyziologických procesov a reakcií. Dôležitou charakteristikou každého rytmu je obdobie, teda časový úsek, po ktorom sa stavy tela opakujú.
Hlavným rytmom tela je denný (cirkadiánny) rytmus, ktorý trvá asi 24 hodín a opakuje sa raz denne. Cirkadiánny rytmus je súčasťou viac ako 300 funkcií a procesov v tele. Biorytmy sú jednou z najdôležitejších adaptácií tela na prostredie. Toto je kritérium pre funkčný stav tela, jeho pohodu. Mnohé hygienické odporúčania sú založené na znalosti cirkadiánnych rytmov. Existujú biorytmy fyzickej a duševnej aktivity, sezónne, mesačné, klimatické a geografické podmienky. Naša doba kladie na ľudský organizmus zvýšené nároky. Biologické rytmy môžu byť nepriaznivo ovplyvnené rôznymi sociálnymi faktormi:
- zvýšenie času bdenia v dôsledku umelého predlžovania denného svetla, sledovania televízie, hrania na internete, sociálnych sieťach;
- predĺženie doby intenzívnej bdelosti v dôsledku zvýšenia pracovného zaťaženia v škole a domácich úloh;
- časté stresové zaťaženie.

Organizmus detí a dospievajúcich je veľmi citlivý na pôsobenie nepriaznivých faktorov prostredia a potrebuje najmä účinné ochranné prostriedky. Medzi takéto prostriedky patrí racionálny denný režim, ktorý je zostavený s ohľadom na biorytmy, dodržiavanie hodín spánku a trvania spánku, jedenia a ranných cvičení. To všetko tvorí dynamický stereotyp nervových procesov. Vytváranie a upevňovanie dynamického stereotypu spôsobuje dodatočnú záťaž nervovej sústavy a vyžaduje čas, takže k privykaniu na nový režim dochádza postupne, len s opakovaním jeho prvkov, teda pri dôslednom dodržiavaní denného režimu.

Denná rutina tínedžera.

Rutina je trvanie, organizácia a rozloženie všetkých druhov aktivít, odpočinku a jedla počas dňa. Medzi školákmi možno rozlíšiť tieto typy aktivít: vzdelávacie, pracovné, športové. Oddych možno rozdeliť na aktívny a pasívny. Povaha činnosti by mala byť uskutočniteľná a neprekračovať hranice pracovnej kapacity osoby a odpočinok by mal byť dostatočný na úplné obnovenie všetkých funkcií.
Dospievanie zohráva dôležitú úlohu pri fyzickom vývoji, formovaní nervovej sústavy a vyššej nervovej činnosti a pri formovaní osobnosti. Tempo moderného života je veľmi vysoké, každý teenager chce veľa vedieť, všetko sa naučiť. Okrem toho sú tam také vzrušujúce veci ako šport, komunikácia s priateľmi, knihy, hudba, počítačové hry... Kde si na toto všetko nájsť čas? Tajomstvo je jednoduché: musíte identifikovať hlavné zložky režimu a správne medzi ne rozdeliť denný časový rozpočet.
Denný režim študenta by mal obsahovať 6 hlavných zložiek: spánok, pobyt na čerstvom vzduchu, vzdelávacie aktivity, odpočinok, stravovanie a osobnú hygienu.
Pre študentov stredných škôl (11-15 rokov) sa odporúča nasledujúce trvanie zložiek režimu:
- Hodiny v škole, vrátane voliteľných: 5-6 hodín,
- Štúdium doma vrátane prestávok: 2,5-4 hodiny,
- hry v prírode a športy v prírode, šport, cesta do školy a späť: 3-2,5 hodiny,
- mimoškolské a mimoškolské aktivity vrátane tvorivých činností, spoločensky užitočná práca, pomoc rodine, zábava: 1-2,5 hod.
- jedlo, ranné cvičenie, otužovacie procedúry, toaleta: 2,5-2 hodiny,
- Spánok: 9,5-9 hodín.

S vekom sa zvyšuje záťaž v škole a viac času sa venuje domácim úlohám. Zároveň sa zvyšuje čas na mimoškolské a mimoškolské aktivity, ktoré si žiak vyberá. Je nevyhnutné vyhradiť si čas na hry a športy vonku. Osobitná pozornosť by sa mala venovať dĺžke spánku. Počas spánku sa obnovuje výkonnosť organizmu. Je dokázané, že nedostatok spánku u školákov na hodinu a pol znižuje úroveň výkonnosti o 30 %. Prakticky sa nedodržiavajú odporúčania lekárov o sledovaní televízie maximálne 2 hodiny a maximálne 3-krát týždenne a hraní hier a práci na počítači maximálne 30 minút denne. Hobby s počítačom „uberie“ dieťaťu čas, ktorý by malo tráviť na čerstvom vzduchu, aktívne sa hýbať alebo naopak spať. S týmto „režimom“ sa hromadí únava a podráždenosť, čo vedie k smutným výsledkom.
Dodržiavanie dĺžky trvania hlavných zložiek režimu úplne nerieši problém predchádzania prepracovaniu. Rovnako dôležité je racionálne rozložiť zložky režimu do celého dňa a striedať ich. Každá zložka režimu sa musí zásadne líšiť od predchádzajúcej v charaktere svojho účinku na telo. V tomto prípade sa mení na akýsi odpočinok, odbúravajúci únavu spôsobenú predchádzajúcou prácou. ONI. Sechenov, ktorý študoval výkon ruky, dokázal, že jej sila sa rýchlejšie obnoví nie úplným pasívnym odpočinkom, ale keď je druhá ruka zapojená do práce počas doby odpočinku. To znamená, že na zmiernenie únavy jedného orgánu je potrebné počas obdobia jeho odpočinku zaťažiť iný orgán alebo funkčný systém. Pre školákov to znamená striedanie vzdelávacích aktivít s pohybovým cvičením a hrami v prírode, striedanie ťažkej hodiny s ľahkou, tvorivá práca s užitočnou prácou a pomoc rodine atď.
Je potrebné vziať do úvahy ešte jednu vlastnosť. Práca, ktorá je zaujímavá a prináša pocit zadosťučinenia, je oveľa menej únavná. Ale ak robíte tvrdú prácu, ktorá nie je veľmi zaujímavá, ale zároveň dôležitá a potrebná, potom prekonanie ťažkostí na dosiahnutie cieľa prináša pocit uspokojenia, spôsobuje pozitívne emócie, ktoré zmierňujú únavu. Preto je vytváranie potreby konať jednou z najdôležitejších úloh. Pestovanie tejto kvality je základom pre to, aby jednotlivec plne plnil sociálne úlohy. Správne zostavený režim poskytuje príležitosti na úspešné dosiahnutie tohto cieľa.
Uveďme si ako príklad denný režim študenta strednej školy:
Vstávanie, ranné cvičenie, otužovacie procedúry, ustlanie postele, umývanie: 6.30-7.00;
Raňajky: 7.00-7.20;
Cesta do školy, prechádzka: 7.20-8.00;
Akademická a mimoškolská činnosť v škole: 8.00-14.00;
Cesta domov zo školy, prechádzka: 14.00-14.30;
Obed: 14.30-15.00;
Prechádzka, hry vonku: 15.00-16.30;
Príprava domácich úloh: 16.30-19.30;
Večera a záujmová činnosť: 19.30-21.30;
Príprava na spánok: 21:30-22:00.

Každý študent si musí vytvoriť denný režim a prísne sledovať jeho implementáciu. Vyvinutý návyk žiť podľa plánu pomôže dieťaťu prekonať stres, správne rozložiť jeho silu a čas na dosiahnutie svojich cieľov. Režim nielen „disciplínuje“ funkcie orgánov a systémov tela, ale prispieva aj k formovaniu takých vlastností potrebných pre človeka, ako je vyrovnanosť, presnosť, vôľa a schopnosť koncentrácie.

Súvisiace články: